Vládce a politika v Dubaji

Dubaj je státním zřízením konstituční monarchií, které vládne Šajch Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm. Jedná se o člena dynastie al-Maktům, která fakticky vládne Dubaji už 200 let. Dynastie al-Maktům je větví silného bedujínského kmene Bani Yas, ze kterého pochází také dynastie al-Nahájan vládnoucí sousednímu emirátu Abu Dhabi.

Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm

Je premiér a viceprezident Spojených Arabských Emirátů a také absolutní monarcha Dubaje.
Po absolvování dubajských studií absolvoval jazykovou školu Bell Educational Trust ve Velké Británii. Má celkem 4 manželky, z nichž nejznámější je jordánská princezna a dcera jordánského krále Husajna I. Oficiálně má 21 dětí. Jeho vášní je poezie a básně, které píše s arabském nářečí Nabati.

Vedení Dubaje se ujmul 4. ledna 2006 jakožto korunní princ po úmrtí svého bratra a hned den na to byl také prezidentem SAE navrhnut na post viceprezidenta a premiéra celého státu. Jeho majetek se odhaduje na 12,3 miliard dolarů.

Hamdán ibn Muhammad al-Maktúm

Hamdán ibn Muhammad al-Maktúm je jako druhý nejstarší syn šejcha Muhammada korunním princem Dubaje. Jako svůj otec a další významní členové vládnoucí elity Dubaje dostal ekonomické vzdělání ve Velké Británii. Hamdán se také věnuje poezii a jako sportovec zvítězil ve vytrvalostním závodu na koni při Asijských hrách v roce 2006.

Vláda Spojených arabských emirátů

Výkonnou moc drží především prezident s premiérem. Ti jsou voleni každých pět let Nejvyšší federální radou, která se skládá ze sedmi vůdců jednotlivých emirátů ve federaci. Volba prezidenta a premiéra bývá ovšem formalitou, protože posty obvykle připadnou nejmocnějším vládcům, což jsou vládci dvou největších emirátů (Abu Dhabi a Dubaje).

Nejvyšší federální rada volí také Radu ministrů, jež má 22 členů a vede ji premiér.

SAE má ještě Národní federální radu, která má ovšem pouze poradní funkci. Ta má 40 členů, z nichž 20 je dosazeno vládci jednotlivých emirátů a 20 je zvoleno členy vysokých škol.

Galerie

  • Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm
  • Hamdán ibn Muhammad al-Maktúm