Víza do Dubaje

S platností od 22. 3. 2014 byla Česká republika zařazena do zvýhodněného vízového režimu SAE zvaného „visa on arrival“. Držiteli cestovního pasu České republiky je při vstupu do země zdarma uděleno do dokladu vízové razítko opravňující k pobytu v délce 30 dnů. Tuto lhůtu lze jednou za poplatek prodloužit u imigračních orgánů SAE (Department of Naturalization and Residency, Abu Dhabi/Directorate for Residency and Foreigners, Dubai). Celková lhůta pobytu je omezena na 70 dnů (30 dní pobytu + 10 dní dodatečné lhůty pro vyřízení prodloužení pobytu + 30 dní prodlouženého pobytu). Podmínkou pro udělení „visa on arrival“ je cestovní doklad s minimální platností 6 měsíců od data vstupu. Daný režim se nevztahuje na držitele diplomatických a služebních pasů, kteří nadále podléhají standardní vízové povinnosti.
Pro plánované pobyty delší 30 dnů je zapotřebí vyřídit vízum před cestou. Návštěvní vízum (visit visa) s platností až 90 dní, neprodloužitelné, mohou zprostředkovat v SAE sídlící organizace či jednotlivci, kteří za žadatele složí kauci a podají žádost na imigračním oddělení Ministerstva vnitra SAE v jednotlivém emirátu. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.

Více informací lze získat na konzulárním oddělení zastupitelského úřadu SAE ve Vídni na adrese Peter-Jordan Strasse 66, 1190 Wien, tel. (+43)(1)3681455, vienna@mofa.gov.ae.

Užitečné odkazy k pobytové problematice v SAE:
http://www.mofa.gov.ae/mofa_english/portal/79e01fed-3501-4ebb-accd-9e27950433a7.aspx
http://uaeinteract.com/travel/visas.asp
http://www.government.ae/gov/en/visitors/uae/visas.jsp

Často se píše, že vás do SAE nevpustí, pokud máte v pase razítko z návštěvy Izraele. V praxi s tím obvykle problém nebývá, přesto důrazně doporučujeme použít při vstupu do SAE pas, kde toto razítko nemáte, protože nikdy nevíte jestli nenarazíte na pasového úředníka, pro kterého bude izraelské razítko ve vašem pase záminkou k tomu, aby vám návštěvu Dubaje znepříjemnil. V ČR je možné vlastnit dva pasy a mnozí cestovatelé této možnosti využívají. Avšak dejte pozor na to, ať při žádosti o udělení víz použijete stejný pas, se kterým se poté budete prokazovat při cestě do Dubaje.

Galerie

  • Foto z Dubaje
  • Foto z Dubaje
  • Dubaj