Víza do Dubaje

Pokud chcete cestovat do Dubaje, tak se bohužel neobejdete bez víz opravňujících ke vstupu do Spojených Arabských Emirátů.

V současné době je několik způsobů získání víz. Nejběznější způsob, tedy přes velvyslanectví SAE je v tomto případě ovšem zdlouhavý a nejistý. SAE má nejbližší velvyslanectví ve Vídni, takže pokud to chcete zkusit, zde je adresa a kontakt – Peter Jordanstrasse 66, A-1190 Wien, Tel.: +43-1-3681455, Fax: +43-1-3684485.

Jak tedy získat víza do Dubaje?

Jedná se o víza přes tvz. sponzora přímo v SAE (cestovní kanceláře, letecké společnosti, hotely,…). V České Republice tento způsob zprostředkovává několik subjektů – oficiální zástupce letecké společnosti Emirates, prodejce letenek Asiana a největší cestovní kanceláře.

Doporučujeme vám tedy kontaktovat jednoho z českých zprostředkovatelů a vyžádat si informace. Každopádně pro vstup budete potřebovat barevnou kopii pasu (stránka s fotografií a údaji), originál či barevný scan běžné fotografie průkazové velikosti, vyplněný formulář (poskytne vám zprostředkovatel) a platnou letenku, nebo rezervaci jak pro přílet, tak i pro odlet ze země.

Zprostředkovatel vám pak dá kopii vašeho víza, kterou se pak budete prokazovat u imigrační přepážky v Dubaji. Tuto kopii musíte mít celou cestu u sebe, protože bez ní vás letecká společnost nemusí vpustit na palubu při letu do Dubaje.

Vízum platí 60 dní ode dne vydání a opravňuje k jednomu vstupu do země a pobytu o maximálně délce 30 dní. Vízum nelze prodloužit a o nové je možné zažádat nejdříve měsíc po opuštění země. Důležité je také dodržet vstupní hranici uvedenou na vašem vízu (není tedy možné na poslední chvíli změnit místo vstupu do země), jinak vás může čekat i několikahodinové zpoždění, nebo nevpuštění do země.

Pokud budete v Dubaji (potažmo v SAE) pouze přestupovat mezi lety, neopustíte-li tedy letištní halu, tak není vízum požadováno. Ovšem pokud budete mít v Dubaji mezi lety hodně času, tak můžete získat tvz. tranzitní vízum, které vás opravňuje ke vstupu do země na min. 8 a max. 96 hodin. Pokud budete chtít této možnosti využít, tak se informujte u vaší letecké společnosti, která by vám měla při získání tranzitního víza pomoci. Z praxe je k této možnosti nejvstřícnější Dubajská letecká společnost Emirates, která má jakožto domácí aerolinka výhody a možnosti které ostatní společnosti nemají.

Ostatní informace

Pokud máte v plánu v Dubaji obchodovat, je možné získat tvz. business multiple entry visa, tedy business víza opravňující k opakovaným vstupům do země. Toto vízum má platnost 6 měsíců a opravňuje vás k opakovaným vstupům do země, přičemž dálka jednoho pobytu nesmí překročit 30 dní.

Ke vstupu do SAE je také vyžadováno cestovní pojištění s doporučenou výší krytí 30,000 EUR a vratná kauce ve výši 1000 – 2000 AED (tu ovšem platí váš sponzor, který vám pobyt zprostředkoval).

Často se píše, že vás do SAE nevpustí pokud máte v pase razítko z návštěvy Izraele. Tato informace je dosti zkreslená a z vlastních zkušeností víme, že s tím obvykle problém nebývá. Ovšem důrazně doporučujeme použít při vstupu do SAE pas, kde toto razítko nemáte, protože nikdy nevíte jestli nenarazíte na celníka který se špatně vyspal a proč si znepříjemňovat cestu takovou maličkostí? :) V ČR je možné vlastnit dva pasy a většina cestovatelů této možnosti využívá, protože je to také snadnější pokud například jeden pas ztratíte. Avšak dejte pozor na to, ať při žádosti o udělení víz použijete stejný pas, se kterým se poté budete prokazovat při cestě do Dubaje.

Galerie

  • Foto z Dubaje
  • Foto z Dubaje
  • Dubaj