Umělé ostrovy

Snad každý slyšel o projektu umělých ostrovů v Dubaji. Jedná se o tři ostrovy (spíše poloostrovy) ve tvaru palem a jedno souostroví které má připomínat mapu světa. Celkově mají umělé ostrovy rozšířit pobřeží Dubaje o 520km. Na ostrovech se nacházejí nebo budou nacházet luxusní obchodní centra a rezidentní čtvrti.

Palm Jumeirah

Jedná se o první dokončený a zároveň nejmenší ostrov ve tvaru kmene palmy a 17 palmových listů. Jeho rozloha je celkem 5 x 5 kilometrů, výstavba trvala 5 let a všech 2000 nemovitostí bylo prodáno za 3 týdny.

Palm Jebel Ali

Palm Jebel Ali bude o polovinu větší než Palm Jumeirah. Výstavba začala v roce 2002 a původně měla být dokončena za 6 let. Světová ekonomická a finanční krize způsobila i krizi na dubajském trhu s nemovitostmi, což způsobilo odložení termínu dostavby ostrova.
Ostrov bude mít kromě tisíců vil a apartmánů také 6 přístavišt, vodní zábavní park a domy postavené na kůlech nad vodou. Na ostrově má nalézt luxusní bydlení až 1,7 miliónu lidí.

Palm Deira

Největší ostrov měl být původně určen k bydlení až milionu lidí a měl sahat až 14 kilometrů do moře. Později byl plán změněn a ostrov bude dlouhý 12 kilometrů.
Výstavba ostrova Palm Deira pocítila také ekonomickou krizi a plán byl tak v průběhu stavby během roku 2008 ještě o něco zmenšen.

The World

Skupina uměle budovaných ostrovů 4 kilometry od pobřeží Dubaje. Celkem 300 ostrůvků má svým uspořádáním připomínat mapu světa. Ostrovy nejsou nijak propojeny a jsou od sebe vzdáleny 50-100 metrů, proto je jediným možným způsobem dopravy loď nebo helikoptéra. Celé souostroví bude měřit na délku 6km a na šířku 6km.
Prozatím je zastavěný pouze jeden ostrov a ostatní čekají na dokončení. Všech 300 ostrovů je už vytvořeno, avšak je třeba dokončit další práce, aby byl každý ostrov stabilní. Projekt se ale začal zmítat v problémech po vypuknutí ekonomické krize a proto byla výstavba v listopadu 2009 zastavena. Momentálně probíhá spíše údržba, protože jinak by docházelo k postupnému rozpadání ostrovů. Další osed projektu je nejistý.

Galerie

  • Foto z Dubaje
  • Foto z Dubaje
  • Dubaj