Historie Dubaje

První osídlení Dubaje se datuje přibližně do doby 3000 let př.n.l., když byla osídlena kočovnými pastevci dobytka. Ve třetím století našeho letopočtu se oblast dostala pod kontrolu Sásánovské říše, která trvala až do sedmého století našeho letopočtu, kdy kontrolu nad oblastí převzali Umajjovci a zavedli zde Islám. Dalších tisíc let se zde zejména rybařilo a lovilo perly, než v roce 1799 klan Bany Yas vytvořil území Abu Dhabi. Dubaj se stala samostným šejchstvím v roce 1833, když se přibližně 800 členů klanu Bany Yas pod vedením Maktúma ibn Butti přemístilo z Abu Dhabi, obsadilo Dubaj a založilo dynastii al-Maktúm.

Dubaj v té době prosperovala a vydělávala na trhu s perlami, ale vynález umělých perel v roce 1926 a velká hospodářská krize v roce 1929 způsobily kolaps mezinárodního trhu perel. Dubaj hledala alternativní zdroj příjmů, načež se stala jedním z předních re-exportních přístavů na světě.

Dalším významným momentem Dubaje bylo objevení ropy v roce 1966. Spolu s nově vzniklým Katarem vytvořila Dubaj novou měnu – Riál, což umožnilo Dubaji rychle expandovat a růst. Po problémech s pokusy těžby byla v roce 1969 uskutečněna první dodávka ropy a tím i zajištěna Dubaji budoucnost jako samostatného státu.

Od patnáctého století byla oblast také pod vlivem Británie vzhledem k tomu, že přes Dubaj vedl mezinárodní obchod mezi Evropou a Východem. Británie se posledního vlivu vzdala v roce 1971, když umožnila vznik Spojených arabských emirátů (SAE). SAE tvoří sedm autonomních emirátů, původně jich mohlo bych být devět, ale Katar a Bahrajn se rozhodly k SAE nepřipojit a vytvořily samostatné státy.

Galerie

  • Foto z Dubaje
  • Foto z Dubaje
  • Dubaj