Doprava v Dubaji

Následující stránka obsahuje informace jak se dostat do Dubaje a také jak se pohybovat po Dubaji.

Doprava do Dubaje

Tady je volba jasná, protože prakticky jediná možná cesta od nás do Dubaje je letadlem.
Přímo do Dubaje létají z Prahy společnosti Travel Service/SmartWings, Emirates Airlines a flydubai.
Více o letecké dopravě do Dubaje a letištích v Dubaji najdete zde.

Doprava po Dubaji

V Dubaji je jednoznačně nejlepší doprava na Blízkém východě. Na výběr máte dostupné metro, autobusy, velmi oblíbené taxíky, nebo vypůjčení auta.

Taxíky

Taxi na ulici poznáte podle klasického žlutého označení, taxíky mají různá zbarvení a jezdí nejrůznější typy aut. Nejsnažší způsob jak sehnat taxi je najít místo kde parkují, což bývá většinou u nákupních center, hotelů a jiných veřejných místech. Můžete vyzkoušet na taxík i zamávat vedle silnice, ale během špičky není velká šance, že vám zastaví. Špička bývá v pracovní dny (sobota až čtvrtek) zpravidla 7:00 až 9:00 a 16:00 až 19:00 a v pátek (nepracovní den) k večeru.
Během špičky vás může taxikář také odmítnout odvézt, pokud budete chtít jet jen krátkou vzdálenost.

Taxíky jsou v Dubaji levné, ceny jsou pevné. Základní tarif je 3 AED, za 1 km jízdy zaplatíte 1,60 AED, hodina čekání stojí 30 AED. Celková minimální platba činí 10 AED. Při cestě z letiště je nutné přičíst poplatek 20 AED. Taxíky neplatí mýtné.

Metro

V provozu jsou dvě linky a to červená, která byla otevřena v září 2009, a zelená, která zahájila provoz v roce 2011. Červená linka je dlouhá 52km a 29 stanic vede podél pobřeží. Zastavuje na většině významných místech, mimo jiné i na letišti a u mrakodrapu Burdž Chalífa. Zelená linka je dlouhá 22,5km a má 20 stanic. Metro jezdí v rozmezí 3-5 minut od šesté ráno do jedenácté večer, kromě pátku kdy jezdí od dvou hodin odpoledne do půlnoci. Trasa metra vede nad zemí a z vozů metra je nádherný výhled do okolí, zejména na unikátní mrakodrapy v centru města.

Autobusy

V Dubaji je v provozu 79 autobusových linek. Jízdenka stojí 2 AED po většinu tras, jen do několika vzdálenějších míst může být cena vyšší. Problém autobusových linek je, že nejsou pro turisty moc komplexní a jezdí do méně zajímavých míst. Výjimkou je linka 8, která začíná na tržišti Gold Souk, vede přes Jumeirah Rd (u pláže), kolem všech hotelů v té oblasti a končí u Budrž al-Arab.
Obecně není autobus pro turisty moc dobrá volba, je sice nejlevnější, autobusy jsou čisté, ale trasy nejsou příliš vhodné pro turisty.

Loď

Tradiční dřevěnou lodí abra je možné se přepravit přes řeku Dubai Creek, která rozděluje město na poloviny. Jízdné činí 1 AED a platí se řidiči po opuštění stanice. Při plavbě je krásný výhled na město, proto se cesta nedá než doporučit.
Abru je možné si také objednat na soukromou plavbu například při západu slunce, cena se musí dohodnout s řidičem, avšak bývá většinou velmi nízká.

Galerie

  • Rozvinutá dopravní infrastruktura v Dubaji
  • Loďky tvz. Abra
  • Dubajské taxi